2014 1A Boys Game Center

Note: Games are not always listed in chronological order.

Monday, March 17 – Wednesday, March 19 / Championship

GameDateDayTimeLocationCourtTeamStatsFinal
Game 13March 17Monday11:30amSullivan ArenaCourt 2Seldovia
Winner Game 1
Stats55
Yakutat
Winner Game 7
Stats47
Game 15March 17Monday1:15pmSullivan ArenaCourt 2Alak
Winner Game 3
Stats57
Toksook Bay
Winner Game 4
Stats79
Game 21March 17Monday7:00pmSullivan ArenaCourt 2Fort Yukon
Winner Game 2
Stats38
Klawock
Winner Game 8
Stats65
Game 23March 17Monday8:45pmSullivan ArenaCourt 2Shaktoolik
Winner Game 6
Stats60
New Stuyahok
Winner Game 5
Stats47
Game 27 (Cons)March 18Tuesday11:30amSullivan ArenaCourt 2Yakutat
Loser Game 13
Stats52
Alak
Loser Game 15
Stats55
Game 29 (Cons)March 18Tuesday1:15pmSullivan ArenaCourt 2Fort Yukon
Loser Game 21
Stats62
New Stuyahok
Loser Game 23
Stats26
Game 35 (Semi-final)March 18Tuesday7:00pmSullivan ArenaCourt 2Seldovia
Winner Game 13
Stats37
Toksook Bay
Winner Game 15
Stats42
Game 36 (Semi-final)March 18Tuesday8:45pmSullivan ArenaCourt 2Klawock
Winner Game 21
Stats70
Shaktoolik
Winner Game 23
Stats54
Game 39 (3rd Place)March 19Wednesday9:40amSullivan ArenaCourt 2Seldovia
Loser Game 35
Stats66
Shaktoolik
Loser Game 36
Stats55
Game 40 (4th Place)March 19Wednesday10:40amWest High SchoolGymAlak
Winner Game 27
Stats51
Fort Yukon
Winner Game 29
Stats63
Championship GameMarch 19Wednesday4:00pmSullivan ArenaChampionship CourtToksook Bay
Winner Game 35
Stats43
Klawock
Winner Game 36
Stats55

Monday, March 17 – Wednesday, March 19 / Consulation Championship

GameDateDayTimeLocationCourtTeamStatsFinal
Game 14March 17Monday11:30amWest High SchoolGymSelawik
Loser Game 1
N/A67
Scammon Bay
Loser Game 7
N/A66
Game 16March 17Monday1:15pmWest High SchoolGymKing Cove
Loser Game 3
N/A95
Golovin
Loser Game 4
N/A73
Game 22March 17Monday7:00pmWest High SchoolGymNoatak
Loser Game 2
N/A52
Nikolaevesk
Loser Game 8
N/A60
Game 24March 17Monday8:45pmWest High SchoolGymSt. Mary's
Loser Game 6
N/A57
Akiachak
Loser Game 5
N/A56
Game 32March 18Tuesday3:30pmWest High SchoolGymSelawik
Winner Game 14
N/A51
King Cove
Winner Game 16
N/A76
Game 34March 18Tuesday5:15pmWest High SchoolGymNikolaevesk
Winner Game 22
N/A64
St. Mary's
Winner Game 24
N/A52
Consulation Championship
Game 41
March 19Wednesday11:20amSullivan ArenaCourt 2King Cove
Winner Game 32
Stats62
Nikolaevesk
Winner Game 34
Stats51

Saturday, March 15 / Opening Round

GameDateDayTimeLocationCourtTeamStatsFinal
Game 1March 15Saturday8:00AMSouth High SchoolGymSeldovia
Peninsula #1
Stats81
Selawik
Northwest Arctic #2
Stats76
Game 7March 15Saturday7:00PMWest High SchoolGymScammon Bay
Yukon Delta #1
Stats37
Yakutat
Southeast #2
Stats60
Game 3March 15Saturday11:30AMWest High SchoolGymKing Cove
Aleutian Chain #1
Stats60
Alak
North Slope #1
Stats62
Game 4March 15Saturday1:15PMWest High SchoolGymToksook Bay
Alaska Coastal #1
Stats95
Golovin
Bering Sea #2
Stats70
Game 2March 15Saturday9:45AMSouth High SchoolGymNoatak
Northwest Arctic #1
Stats41
Fort Yukon
Golden Heart #1
Stats47
Game 8March 15Saturday8:45PMWest High SchoolGymKlawock
Southeast #1
Stats73
Nikolaevesk
Peninsula #2
Stats41
Game 6March 15Saturday5:15PMSouth High SchoolGymShaktoolik
Bering Sea #1
Stats47
St. Mary's
Yukon Delta #2
Stats37
Game 5March 15Saturday3:30PMSouth High SchoolGymAkiachak
Greater Kuskokwin #1
Stats68
New Stuyahok
Aleutian Chain #2
Stats80